Baseball  

Caesar Rodney 6, Middletown 2

W: Dill (CR) L: Spotts (M)

Rivera, Wicks (CR): 2-3 1 RBI each

Softball

Red Lion 6, Polytech 11

W: S. Reed (Polytech) L: S. Brantley (RLCA)

T. Reed, B. Dalious (Polytech): 2 hits, 4 RBI each

Woodbridge 20, St. Thomas More 1

W: H. Andrews (W) L: O. Stafford (STM)

O. Stafford (STM): 6 Strikeouts

Boys Lacrosse

Conrad 1, St. Thomas More 12

STM Goals: Kelly (5), Thomas (3), Sharp (2), K. Tekmen, Conlin

STM Assists: Conlin (3), V. Tekmen, Thomas, Dean

STM Saves: Anderson (10), Sharp (1)

Polytech 10, Smyrna 3

Polytech Goals: Ott (2), O’Brien (2), Jones (2), Hyde (2), Beckmann, Hyde

Polytech Assists: Ott, Linaweaver, Beckman

Polytech Saves: Bailey (12)

Girls Lacrosse

Charter 11, Caesar Rodney 9

CR Goals: K. Olsen (5), Steele (2), Card, Rigby

CR Assists: Card (3), K. Olsen

CR Saves: Biddle (8)

St. Thomas More 3, Ursuline 17

STM Goals: Petrosky (2), McMahan

STM Assists: n/a

STM Saves: n/a

Girls Soccer

St. Thomas More 0, St. Mark’s 6

Boys Tennis

Appoquinimink 1, St. Thomas More 4

Zaragoza (STM) over S. Cho (Appo) – 3-6, 2-6

Caruso (STM) over J. Cho (Appo) – 0-6, 0-6

Reyes (STM) over Price (Appo) – 3-6, 3-6

Malenfant/Stover (STM) over Hasse/Jones (Appo) – 1-6, 4-6

Gardner/Montague (Appo) over Hart/Lin (STM) – 6-2, 6-0

Polytech 3, Seaford 2

Mullins (Poly) over Wootten (Sea) – 6-1, 6-0

Weber (Poly) over Crouse (Sea) – 6-3, 6-3

Duke (Sea) over Slatter (Poly) – 6-2, 5-7, 6-3

Behena/Gomez (Sea) over Lacket/Crowley (Poly) – 6-4, 6-3

McQueen/Hyber (Poly) over Gutierrez/Gualpa – n/a

Dover 4, Sussex Central 1

Anyanwu (Dover) over Workman (SC) – 6-0, 6-0

Zheng (Dover) over Williams (SC) – 6-1, 6-1

Giglio (Dover) over Burton (SC) – 6-3, 6-1

Walter/Barnes (Dover) over Miller/Booth (SC) – 6-0, 6-0

McCandless/West (SC) over Nixon/Bellamy (Dover) – 6-7 (2), 6-3, 10-8

Lake Forest 0, Indian River 5

Marshall (IR) over Yi (LF) – 6-0, 6-0

Kleinstuber (IR) over Timson (LF) – 6-2, 6-2

Murray (IR) over Hudson (LF) – 6-1, 6-0

Izzo/Ray (IR) over Bishop/Green (LF) – 6-0, 6-0

Scorziello/Clark (IR) over Hale/Ciccaglione (LF) – 6-0, 6-0

Caesar Rodney 5, Milford 0

Sijan (CR) over Williamson (M) – 3-6, 6-2, 10-6

Parker (CR) over Patel (M) – 6-1, 6-0

Barton (CR) over Daino (M) – 6-0, 6-2

Gravelle/Parker (CR) over Messick/Morales (M) – 6-0, 6-0

Feuerstein/Mangubat (CR) over Sobato/Bogan (M) – 6-0, 6-0

Girls Tennis

Indian River 4, Lake Forest 1

Son (IR) over Huber (LF) – 6-1, 6-1

Melvin (LF) over Richard (IR) – 6-2, 7-5

McManus (IR) over Bivans (LF) – 6-0, 6-0

Brasure/Calhoun (IR) over Lazano/Goldwaithe (LF) – 7-5, 6-2

Engh/Murray (IR) over Sullivan/ Fair (LF) – 6-1, 6-0

Milford 0, Caesar Rodney 5

Candeloro (CR) over Downes (M) – 6-0, 6-0

Barton (CR) over Vaughn (M) – 6-0, 6-0

Morris (CR) over Topolski (M) – 6-0, 6-0

Bennett/Pappas (CR) over Rebimbas/Lurwick (M) – 6-0, 6-0

Ament/Ramos (CR) over Alvardo/Alice (M) – 6-3, 6-0

St. Thomas More 3, Appoquinimink 2

Sadusky (STM) over Myers (Appo) – 6-1, 6-1

Ruczynski (SMT) over Coyne (Appo) – 6-2, 6-1

Bahahene (Appo) over Northam (STM) – 6-1, 6-2

Murphy/Salas (STM) over Ratsimbazafy/Shakleford (Appo) – 6-1, 6-0

Coday/Didinato (Appo) over Kozac/Krushiskie (STM) – 6-0, 6-0

Track & Field

Boys

Seaford 3, Dover 143

Sanders (Dover) – 1st (110 Hurdles, 300 Hurdles, 200m)

Adkins (Dover) – 1st (1600m, 800m)

Glover (Dover) – 1st (Shot Put, Discus)

Dawson (Dover) – 1st (Long Jump, Triple Jump)

Girls

Seaford 33, Dover 98

Reaves (Dover) – 1st (1600m, 800m, 3200m)

Anderton (Dover) – 1st (110 Hurdles, 200m)

Davis (Dover) – 1st (Shot Put, Discus)

Golf

Seaford 201, St. Thomas More 230

STM Scores: M. Sander 44, B. Smith 47, H. Maupin 60, E. Rudinoff 79